Begin New Search
Refine Last Search
Cemetery Lookup
Add Burial Records
Help with Find A Grave

Find all Haultains in:
 • University of Saskatchewan
 • Saskatoon
 • Saskatoon Census Division
 • Saskatchewan
 • Find A Grave

Top Contributors
Success Stories
Community Forums
Find A Grave Store

Log In
Sir Frederick William Alpin George Haultain
Birth: Nov. 25, 1857
Death: Jan. 30, 1942

1st Premier of Canada's Northwest Territories. A member of the Northwest Territories Liberal-Conservative Party and later the Saskatchewan, Canada Provincial Rights Party, he served in this position from October 1897 until September 1905. Born in Woolwich, Greater London, England, he emigrated to Peterborough, Ontario, Canada with his family. He attended the University of Toronto and graduated with a Bachelor of Arts Degree. After studying law at Osgoode Hall in Toronto, he was admitted to the Ontario bar in 1882 and practiced law in Toronto and Kingston, Ontario. In 1884 he moved to the frontier town of Fort Macleod, Northwest Territories (which included the present-day provinces of Alberta and Saskatchewan), and establish a law practice. In September 1887 he entered politics when he was elected to the Northwest Territories Legislative Assembly from the Macleod district, serving until September 1905. He served twice as Chairman of the territorial Executive Committee, from November 1891 until August 1892 and again from December 1892 until October 1897, when he was appointed as territorial Premier. When Canadian Premier Sir Wilfrid Laurier created two new provinces from the Northwest Territories in 1905, his position was abolished due to the remainder of the Northwest Territories being too sparsely populated to warrant a formal government. In December 1905 he was elected to the Saskatchewan Legislative Assembly from the Lumsden district, serving until he was appointed as Chief Justice of the Saskatchewan Court of Appeal in July 1912. In 1916 he was knighted and the following year he became Chief Justice of the Saskatchewan Court of Appeal and chancellor of the University of Saskatchewan at Saskatoon, Saskatchewan, Canada, serving until 1939. He retired from his Chief Justice position in 1938 and moved to Montreal, Quebec, Canada, where he died at the age of 84. (bio by: William Bjornstad) 
University of Saskatchewan
Saskatoon Census Division
Saskatchewan, Canada
Plot: Ashes buried near the Memorial Gates
Maintained by: Find A Grave
Originally Created by: K
Record added: Mar 17, 2004
Find A Grave Memorial# 8523494
Sir Frederick William Alpin George Haultain
Added by: quebecoise
Sir Frederick William Alpin George Haultain
Added by: Greg Chard
Photos may be scaled.
Click on image for full size.

Thank you for your public service to the Northwest Territories of Canada. May you rest in peace.
- William Bjornstad
 Added: Apr. 5, 2016

- R I P
 Added: Jan. 30, 2015

- Jackie Howard
 Added: Nov. 25, 2013
There are 23 more notes not showing...
Click here to view all notes...
Do you have a photo to add? Click here
How famous was this person?
Current ranking for this person: (3.9 after 19 votes)

Privacy Statement and Terms of Service UPDATED