This memorial is in memory of the 193 young men who lost their lives along with my uncle Allan Lamont.
ALLWOOD Ernest Edgar Lewis Ordinary Seaman
ANKIN William Frederick Loos Able Seaman
ARKLEY Stephen Stoker 1st Class
ASHBY Hilary John Sub-Lieutenant
ASHTON Elliott Oswald Stoker Engine Room Artificer 4th Class
BAILEY Robert Stanley Able Seaman
BARKER Joseph Able Seaman
BENNET John Able Seaman
BLACKBURN Jack Ordinary Seaman
BLACKER William Henry Petty Officer Stoker
BLACKMORE Frederick Stoker 1st Class
BOULDEN Kenneth Alexander Ordinary Seaman
BOYD Alfred Able Seaman
BRINDLE James Henry Able Seaman
BROWN Arthur Frederick Ordinary Seaman
BRUCE George William Leading Cook (S)
BUCKLER Cecil Claude Ordinary Seaman
BURBERRY John Arthur Able Seaman
BUTLER Albert David Canteen Assistant
CAMPBELL Charles Shaw Able Seaman
CANTLE Robert Sidney Able Seaman
CHEESEMAN Charles Albert Shipwright 4th Class
COLE Frederick John Stoker Petty Officer
COLEMAN Lacey L Able Seaman
COOTE Ronald Reginald Engine Room Artificer 4th Class
COWLEY Eric John Engine Room Artificer 4th Class
CRICHTON Andrew Able Seaman
CROCKER Victor Harold Leading Seaman
CROWELL Charles William Leading Stoker
DAVIES Hubert Graham Able Seaman
DOBIE James Cyril Stoker 1st Class
DOWNING Robert Ordinary Artificer 4th Class
DRYDEN Thomas Frederick Leading Stoker
DUNNE Joseph Timothy Signalman
EDWARDS James Able Seaman
ENGLAND Percy John Supply Assistant
EVANS George Henry Leading Cook (S)
EVANS John Henry Able Seaman
FARNES Rowland James Able Seaman
FERGUSON Frederick Donald Stoker 1st Class
FIELD Richard William Ordinary Seaman
FITZGERALD Thomas Petty Officer
FLAHERTY Stanley Charles Able Seaman
FLEMING Horace Vivian Ordinary Seaman
FLETCHER Frederick George Able Leading Seaman
FORD John Benderson Able Seaman
FRANCIS Frederick John Stoker 1st Class
GARTSIDE Harry Able Seaman
GIDDY Harold Gale Engine Room Artificer 3rd Class
GODBOLD Leonard L Ordinary Seaman
GOGGIN Cornelius Leading Seaman
GRANGE James Stoker 2nd Class
GRAY John Gaius Ordinary Signalman
GREEN James McNeil Able Seaman
GREGORY Anthony Gordon Surgeon Lieutenant
GRIST Leslie Dennis Stoker 2nd Class
GROVES Ernest Leading Seaman
HALL George William Able Seaman
HALL Norman N Stoker 2nd Class
HAMILTON Charles Henry Able Seaman
HAMPSON Ernest Stoker 1st Class
HARKINS James Able Seaman
HARRIS Albert Yeoman of Signals
HARRIS Frederick George Petty Officer Telegraphist
HEDGER Richard Herbert Able Seaman
HICKMAN Richard Ordinary Seaman
HILL James J Ordinary Seaman
HOILE Leslie Charles Petty Officer Stoker
HOLLAND Anthony John David Stoker 2nd CLass
HOSKINS Henry Albert Able Seaman
HOWE Sidney Freeman Able Seaman
HUGHES George Petty Officer
HUGHES Norman N Able Seaman
HULL Allen A Leading Stoker
HUNTER Peter Leading Seaman
HUNTLEY James Ordinary Telegraphist
INGLETT Edward Howard Able Seaman
JACKSON Roy Thomas Leading Telegraphist
JENKINS George John Able Seaman
JOHNSON Edward John Stoker 1st Class
JOHSNON George Leonard Ordinary Seaman
JONES Arthur Muskett Ordinary Seaman
JONES Henry James Sick Berth Attendant
KEAST Rutland Able Seaman
KELLY Joseph Stoker 1st Class
KENNY Mathew Leading Stoker
KIDD James Able Seaman
LAMB Henry H Stoker 2nd Class
LAMBERT John Herbert Able Seaman
LAMONT Allan Able Seaman Torpedoman
LEE Alfred Albert Ordinary Seaman
LETTING Harry Ordinary Signalman
LEWINGTON Robert Frederick Petty Officer
LISSAMAN James Edward Leading Stoker
LOCK Alfred Harry Petty Officer
LOCKWOOD Harold Leonard Able Seaman
LONG Thomas Henry Ordinary Seaman
LOVELL William John Petty Officer Supply
LUKE David Telegraphy
MACMASTER William Ordinary Seaman
MANGLE Norman Harry Leading Stoker
MANNING Kenrick John Able Seaman
MARLEY William George Leading Stoker
MARSHALL Frank Chief Engine Room Artificer
MARTIN Thomas Peake Chief Stoker
MATTHEWS Sydney Hubert Leading Seaman
MCGOURTY Michael Coverhill Stoker 1st Class
MCLAREN George William Able Seaman
MILNE John Henderson Able Seaman
MILTON Arthur Ernest Stoker 1st Class
MORGAN Thomas Petty Officer Stoker
MORTON Hugh Ordinary Artificer 5th Class
MOSS George William Able Seaman
MURPHY James Thomas Able Seaman
NELSON John William Coder
NEWHAM James George Able Seaman
NEWTON Percival Frank Leading Stoker
NEWTON William Edward Able Seaman
NOAKES Frederick Douglas Able Seaman
PASSMORE Ronald Sydney Petty Officer
PATIENCE Leonard Stoker 2nd Class
PAXTON John Ogilvy Leading Stoker
PHILLIPS Cecil Able Seaman
POLLARD Albert Edward Frank Stoker 2nd Class
POOLMAN Richard Stoker 2nd Class
POWELL George Howdle Able Seaman
POWELL Walter James Petty Officer
PRESTON Ernest Chief Petty Officer
PRICE Thomas Petty Officer Stoker
RALPH Frederick Charles Leading Stoker
RANDALL Alfred Douglas Ordinary Seaman
RANSOM Bernard George Able Seaman
REED Percy Ronald Ordinary Seaman
REID Andrew Engine Room Artificer 4th Class
REID Joseph Able Seaman
REID William Able Seaman
RICHARDS Henry Windsor Able Seaman
ROBBINS George Henry Able Seaman
ROBERTS Edward Ordinary Seaman
ROWELL William Thomas Chief Ordnance Artificer
ROWLANDS Harold Able Seaman
RUMBELOW Harold Ostend Petty Officer Stoker
RUSS John Stunden Canteen Manager
RYAN Francis Able Seaman
SALTER Henry Ordinary Seaman
SANDIFORD James William Ordinary Signalman
SCOTT Clifford Owen Telegraphist
SHARP Peter Able Seaman
SHEPPARD Morris Francis Ordinary Seaman
SINGLETON Richard Engine Room Artificer 4th Class
SLEIGHT Edward Able Seaman
SMITH Edward Petty Officer
SOWDEN John Kerman Petty Officer
SPRATT Joseph Leading Signalman
STEPHENSON James J Ordinary Signalman
STEVENS Albert Edward Able Seaman
STONE Harry Coder
STOTHARD Harry Stoker 1st Class
SULLIVAN Kevin Archdeacon Ordinary Seaman
SUTHERS Wilbert Ordinary Seaman
TAPLIN William Robert Able Seaman
TATE Thomas Ernest Leading Writer
TAYLOR Frederick F Stoker 1st Class
TAYLOR Reginald Arthur Able Seaman
TETT George Elgar Franklyn Ordinary Seaman
TOMLIN Edward Larry Stoker 1st Class
TOUT Ernest Simmons Petty Officer Stoker
TOWN Robert Able Seaman
TOWNSEND Norman George Petty Officer Stoker
TURNER Arthur James Able Seaman
TYRWHITT Lionel Rupert Lieut-Commander
UNDERY Jack Childs Electrical Artificer 3rd Class
WAFER Richard Petty Officer
WAIN George Russell Ordinary Seaman
WALLEN George Harry Petty Officer Cook(S)
WARBURTON Harold Able Seaman
WATSON James Carmichael Ordinary Seaman
WELCH Lawrence L Leading Seaman
WELSH Robert R Able Seaman
WHELAN Ernest John Able Seaman
WHICHELOW Harold Stanley Stoker 2nd Class
WHIPPS William Mark Stoker 1st Class
WHITE William George Ordinary Seaman
WHITEHEAD Stanley Leading Stoker
WILKINSON John Pilling Stoker 2nd Class
WILLIAMS Frederick Ordinary Seaman
WILLIAMS George Hamlin Able Seaman
WILLIS James Henry Able Seaman
WILLOCK Robert R Petty Officer
WILSON George Able Seaman
WOOD James Able Seaman
WOODS Kenneth Leo Able Seaman
YEOELL Henry Able Seaman
YORK Stanley William Able Seaman
This memorial is in memory of the 193 young men who lost their lives along with my uncle Allan Lamont.
ALLWOOD Ernest Edgar Lewis Ordinary Seaman
ANKIN William Frederick Loos Able Seaman
ARKLEY Stephen Stoker 1st Class
ASHBY Hilary John Sub-Lieutenant
ASHTON Elliott Oswald Stoker Engine Room Artificer 4th Class
BAILEY Robert Stanley Able Seaman
BARKER Joseph Able Seaman
BENNET John Able Seaman
BLACKBURN Jack Ordinary Seaman
BLACKER William Henry Petty Officer Stoker
BLACKMORE Frederick Stoker 1st Class
BOULDEN Kenneth Alexander Ordinary Seaman
BOYD Alfred Able Seaman
BRINDLE James Henry Able Seaman
BROWN Arthur Frederick Ordinary Seaman
BRUCE George William Leading Cook (S)
BUCKLER Cecil Claude Ordinary Seaman
BURBERRY John Arthur Able Seaman
BUTLER Albert David Canteen Assistant
CAMPBELL Charles Shaw Able Seaman
CANTLE Robert Sidney Able Seaman
CHEESEMAN Charles Albert Shipwright 4th Class
COLE Frederick John Stoker Petty Officer
COLEMAN Lacey L Able Seaman
COOTE Ronald Reginald Engine Room Artificer 4th Class
COWLEY Eric John Engine Room Artificer 4th Class
CRICHTON Andrew Able Seaman
CROCKER Victor Harold Leading Seaman
CROWELL Charles William Leading Stoker
DAVIES Hubert Graham Able Seaman
DOBIE James Cyril Stoker 1st Class
DOWNING Robert Ordinary Artificer 4th Class
DRYDEN Thomas Frederick Leading Stoker
DUNNE Joseph Timothy Signalman
EDWARDS James Able Seaman
ENGLAND Percy John Supply Assistant
EVANS George Henry Leading Cook (S)
EVANS John Henry Able Seaman
FARNES Rowland James Able Seaman
FERGUSON Frederick Donald Stoker 1st Class
FIELD Richard William Ordinary Seaman
FITZGERALD Thomas Petty Officer
FLAHERTY Stanley Charles Able Seaman
FLEMING Horace Vivian Ordinary Seaman
FLETCHER Frederick George Able Leading Seaman
FORD John Benderson Able Seaman
FRANCIS Frederick John Stoker 1st Class
GARTSIDE Harry Able Seaman
GIDDY Harold Gale Engine Room Artificer 3rd Class
GODBOLD Leonard L Ordinary Seaman
GOGGIN Cornelius Leading Seaman
GRANGE James Stoker 2nd Class
GRAY John Gaius Ordinary Signalman
GREEN James McNeil Able Seaman
GREGORY Anthony Gordon Surgeon Lieutenant
GRIST Leslie Dennis Stoker 2nd Class
GROVES Ernest Leading Seaman
HALL George William Able Seaman
HALL Norman N Stoker 2nd Class
HAMILTON Charles Henry Able Seaman
HAMPSON Ernest Stoker 1st Class
HARKINS James Able Seaman
HARRIS Albert Yeoman of Signals
HARRIS Frederick George Petty Officer Telegraphist
HEDGER Richard Herbert Able Seaman
HICKMAN Richard Ordinary Seaman
HILL James J Ordinary Seaman
HOILE Leslie Charles Petty Officer Stoker
HOLLAND Anthony John David Stoker 2nd CLass
HOSKINS Henry Albert Able Seaman
HOWE Sidney Freeman Able Seaman
HUGHES George Petty Officer
HUGHES Norman N Able Seaman
HULL Allen A Leading Stoker
HUNTER Peter Leading Seaman
HUNTLEY James Ordinary Telegraphist
INGLETT Edward Howard Able Seaman
JACKSON Roy Thomas Leading Telegraphist
JENKINS George John Able Seaman
JOHNSON Edward John Stoker 1st Class
JOHSNON George Leonard Ordinary Seaman
JONES Arthur Muskett Ordinary Seaman
JONES Henry James Sick Berth Attendant
KEAST Rutland Able Seaman
KELLY Joseph Stoker 1st Class
KENNY Mathew Leading Stoker
KIDD James Able Seaman
LAMB Henry H Stoker 2nd Class
LAMBERT John Herbert Able Seaman
LAMONT Allan Able Seaman Torpedoman
LEE Alfred Albert Ordinary Seaman
LETTING Harry Ordinary Signalman
LEWINGTON Robert Frederick Petty Officer
LISSAMAN James Edward Leading Stoker
LOCK Alfred Harry Petty Officer
LOCKWOOD Harold Leonard Able Seaman
LONG Thomas Henry Ordinary Seaman
LOVELL William John Petty Officer Supply
LUKE David Telegraphy
MACMASTER William Ordinary Seaman
MANGLE Norman Harry Leading Stoker
MANNING Kenrick John Able Seaman
MARLEY William George Leading Stoker
MARSHALL Frank Chief Engine Room Artificer
MARTIN Thomas Peake Chief Stoker
MATTHEWS Sydney Hubert Leading Seaman
MCGOURTY Michael Coverhill Stoker 1st Class
MCLAREN George William Able Seaman
MILNE John Henderson Able Seaman
MILTON Arthur Ernest Stoker 1st Class
MORGAN Thomas Petty Officer Stoker
MORTON Hugh Ordinary Artificer 5th Class
MOSS George William Able Seaman
MURPHY James Thomas Able Seaman
NELSON John William Coder
NEWHAM James George Able Seaman
NEWTON Percival Frank Leading Stoker
NEWTON William Edward Able Seaman
NOAKES Frederick Douglas Able Seaman
PASSMORE Ronald Sydney Petty Officer
PATIENCE Leonard Stoker 2nd Class
PAXTON John Ogilvy Leading Stoker
PHILLIPS Cecil Able Seaman
POLLARD Albert Edward Frank Stoker 2nd Class
POOLMAN Richard Stoker 2nd Class
POWELL George Howdle Able Seaman
POWELL Walter James Petty Officer
PRESTON Ernest Chief Petty Officer
PRICE Thomas Petty Officer Stoker
RALPH Frederick Charles Leading Stoker
RANDALL Alfred Douglas Ordinary Seaman
RANSOM Bernard George Able Seaman
REED Percy Ronald Ordinary Seaman
REID Andrew Engine Room Artificer 4th Class
REID Joseph Able Seaman
REID William Able Seaman
RICHARDS Henry Windsor Able Seaman
ROBBINS George Henry Able Seaman
ROBERTS Edward Ordinary Seaman
ROWELL William Thomas Chief Ordnance Artificer
ROWLANDS Harold Able Seaman
RUMBELOW Harold Ostend Petty Officer Stoker
RUSS John Stunden Canteen Manager
RYAN Francis Able Seaman
SALTER Henry Ordinary Seaman
SANDIFORD James William Ordinary Signalman
SCOTT Clifford Owen Telegraphist
SHARP Peter Able Seaman
SHEPPARD Morris Francis Ordinary Seaman
SINGLETON Richard Engine Room Artificer 4th Class
SLEIGHT Edward Able Seaman
SMITH Edward Petty Officer
SOWDEN John Kerman Petty Officer
SPRATT Joseph Leading Signalman
STEPHENSON James J Ordinary Signalman
STEVENS Albert Edward Able Seaman
STONE Harry Coder
STOTHARD Harry Stoker 1st Class
SULLIVAN Kevin Archdeacon Ordinary Seaman
SUTHERS Wilbert Ordinary Seaman
TAPLIN William Robert Able Seaman
TATE Thomas Ernest Leading Writer
TAYLOR Frederick F Stoker 1st Class
TAYLOR Reginald Arthur Able Seaman
TETT George Elgar Franklyn Ordinary Seaman
TOMLIN Edward Larry Stoker 1st Class
TOUT Ernest Simmons Petty Officer Stoker
TOWN Robert Able Seaman
TOWNSEND Norman George Petty Officer Stoker
TURNER Arthur James Able Seaman
TYRWHITT Lionel Rupert Lieut-Commander
UNDERY Jack Childs Electrical Artificer 3rd Class
WAFER Richard Petty Officer
WAIN George Russell Ordinary Seaman
WALLEN George Harry Petty Officer Cook(S)
WARBURTON Harold Able Seaman
WATSON James Carmichael Ordinary Seaman
WELCH Lawrence L Leading Seaman
WELSH Robert R Able Seaman
WHELAN Ernest John Able Seaman
WHICHELOW Harold Stanley Stoker 2nd Class
WHIPPS William Mark Stoker 1st Class
WHITE William George Ordinary Seaman
WHITEHEAD Stanley Leading Stoker
WILKINSON John Pilling Stoker 2nd Class
WILLIAMS Frederick Ordinary Seaman
WILLIAMS George Hamlin Able Seaman
WILLIS James Henry Able Seaman
WILLOCK Robert R Petty Officer
WILSON George Able Seaman
WOOD James Able Seaman
WOODS Kenneth Leo Able Seaman
YEOELL Henry Able Seaman
YORK Stanley William Able Seaman
Sponsored by Ancestry
Advertisement
Explore more
Sponsored by Ancestry
Advertisement